۞ عربي     ۞  Kurdi      ۞  Deutsch     ۞ English

 
صفحة البداية ۞   
أخبار ۞   
بيانات و تقارير ۞   
مقالات ۞   
لقاءات ۞   
 موسيقى ۞   
أدب و فن ۞   
صور من كردستان ۞   
المكتبة الالكترونية ۞   
مواقع أخرى ۞   
الاتصال بنا ۞   
الأرشيف ۞   
 
Google

 
 

بيانات و تقارير

 

ساهم معنا في حملة كشف الحقيقة

 
 


 

 


المجلس النروجي لحقوق الشعب الكردي يقوم بحملة إعلامية من خلال مذكرة إلى وزارة الخارجية كشف الحقيقة في مقتل الشيخ العلامة معشوق الخزنوي.
في بادرة جديدة قامت المنظمة النروجية لحقوق الشعب الكردي- بأعداد مذكرة بخصوص مقتل الشيخ الشهيد معشوق الخزنوي وكشف حقيقتها وملابساتها وتقديم الجناة الى العداله ، وتوزيعها عبر شبكة اتصالاتهم بهدف التوقيع عليها وأرسالها إلى وزارة الخارجية النروجية عبر عنوانها الأنترنتي الموجود على المذكرة.
يرجى المساهمه في الحمله عبر نسخ النص النرويجي وارساله على البريد الالكتروني للخارجية النرويجية

حزب يكيتي الكردي في سوريا – منظمة النروج
أوسلو11 -6-2007


Opprop i anledning drapet på Dr. Masuq al-Kaznawi

اضغط هنا لتضيف توقيعك

Signer oppropet og send det som e-post til Utenriksdepartementet.

http://www.regjeringen.no/nb/dep/ud/dep/Kontakt/Skjema-Kontakt-Utenriksdepartementet.html?id=437542&epslanguage=NO



I anledningen toårsmarkeringen for likvideringen av Dr. Masuq al-Kaznawi oppfordrer Det norske råd for kurdernes rettigheter UD om å legge press på Syria med krav om at landet setter i gang en nøytral etterforskning av drapet slik at de skyldige kan stilles for retten.

I Syria har den kurdiske befolkningen i mange år vært utsatt for en omfattende assimilerings-politikk. Situasjonen preges av systematisk tilsidesettelse av respekten for nasjonale minoriteters rolle i landet. Målet er å underminere kurdernes kultur og eksistens. For det første har kurdere vært fratatt statsborgerskap siden 1962. Videre er de kurdiske områdene nordøst i Syria utsatt for omfattende arabifisering. Kurdisk språk er forbudt og kurdere er fratatt sine sosiale, kulturelle og politiske rettigheter inkludert retten til å kreve statsborgerskapet tilbake. Under og etter folkeopprøret 12. mars 2004 ble det løsnet skudd mot kurdiske demonstranter. Mange ble drept og har fått varige skader under tortur. 1. juni var det to år siden den kurdiske forkjemperen og moderate muslimske skriftlærde Dr. Masuq al-Kaznawi ble funnet likvidert etter å ha vært bortført i tre uker. Fortsatt er forbryterne på frifot i Syria hvor loven og rettsystemet er ute av funksjon.

Dr. Masuq al-Kaznawi var, ved siden av sin sterke lojalitet til den kurdiske saken, også kjent for sin moderate rolle blant muslimske ledere. Han kjempet sterkt imot religiøs fundamentalisme og terrorhandlinger i islams navn. Al-Kaznawi hadde et godt vennskapsforhold både til kristne og muslimske ledere i Europa. Som følge av hans kamp for økonomiske og politiske reformer i Syria, samt den økende populariteten han fikk som kurdisk forkjemper, ble han den 10. mai 2005 bortført etter et besøk i Europa hvor han blant annet deltok på en konferanse i Oslo om religion og dens rolle for fred. Etter kidnappingen bekreftet daværende innenriksminister i Syria overfor al-Kaznawis familie at myndighetene visste hvor han var. Men overfor massemedia valgte syriske myndigheter å komme med en offisiell uttalelse der de benektet at de visste hvor al-Kaznawi befant seg. Dette utløste demonstrasjoner i Syria og i diaspora der demonstrantene oppfordret regimet til å avklare al-Kaznawis skjebne og løslate ham. I kjølvannet av dette ble liket av ham levert til familien 1. juni 2005 hvor det bar synlige tegn etter tortur.

Etter drapet har al-Kaznawis sønner forsøkt å finne ut hva som skjedde med faren. Murshed al-Khaznawi sa i et intervju til en arabisk avis at de hadde bevis på at regimet i Syria var involvert i drapet på faren. Murshed al-Khaznawi utpekte presidents bror som skyldig for ugjerningen i tillegg til deler av den syriske regjeringens ledelse. Uttalelsene medførte at også sønnen ble forfulgt og etterlyst i Syria. Murshed al-Kaznawi klarte å flykte og fikk bosetting i Norge etter å ha fått flytningsstatus hos UNHCR. Den forfulgte sønnen har etter ankomst til Norge levert dokumentasjonene i saken til Amnesty Internationals hovedsekretariat i London som nå etterforsker saken. Amnesty har sendt tre brev til hhv. landets president, utenriksminister og justisminister hvor organisasjonen ber regimet opplyse hvor langt den offisielle etterforskning i drapssaken er kommet. Syria har så langt nektet å kommentere saken.

Det norske råd for kurdernes rettigheter (RKR) anmoder Utenriksdepartementet om å ta et initiativ overfor syriske myndigheter når det gjelder etterforskning av omstendighetene omkring drapet på Dr. Masuq al-Kaznawi. RKR anser et slikt initiativ som et særskilt anliggende for Norge i og med at al-Kaznawis sønn har fått innvilget politisk asyl.


اصغط هنا لتضيف توقيعك

Signer oppropet og send det som e-post til Utenriksdepartementet.

http://www.regjeringen.no/nb/dep/ud/dep/Kontakt/Skjema-Kontakt-Utenriksdepartementet.html?id=437542&epslanguage=NO


 

 

 

 

 

الآراء المنشورة تعبر فقط عن وجهة نظر أصحابها

info@kurdroj.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 


©www.kurdroj.com
Vebûna malperê 21.06.2005